REKLAMA
REKLAMA

Chcesz wyłączyć komentatora, ale słyszeć odgłosy meczu? Teraz to możliwe.

dodał: Marcin Mondorowicz  |  źródło: FourFourTwo  |  22.02.2020 22:22
Czy komentator sportowy jest jeszcze potrzebny? Najnowsze telewizory dają możliwość separacji dźwięku, dzięki której możemy oglądać mecze, słuchając wyłącznie odgłosów z trybun. A informacje, statystyki, ciekawostki? Można znaleźć je w aplikacjach, nie wstając z fotela.

Najstarsi kibice pamiętają czasy, gdy o wydarzeniach boiskowych mogli dowiedzieć się tylko z relacji radiowej. Kiedy już mogliśmy zobaczyć co dzieje się na murawie, sprawozdawca sportowy był nieodłącznym elementem transmisji. Teraz można go odłączyć.

– Czy świadomość posiadania takiej opcji przez telewidzów jest demotywująca? Z punktu widzenia komentatora tak naprawdę niewiele się zmienia. Już jak przychodziłem do radia, powtarzano mi, abym robił tak, żeby słuchacz podkręcał potencjometr zamiast go ściszać. W telewizorze też cały czas widz miał możliwość wyciszyć dźwięk. Dlatego teraz nie ma dla nas znaczenia, że oglądający będzie mógł odseparować głos – mówi Dariusz Szpakowski z TVP, dla którego mundial w Brazylii jest już dziesiątym w roli komentatora.

W podobnym tonie wypowiada się Andrzej Janisz, sprawozdawca radiowej Jedynki. – Zawsze mówiłem, że głos można wyłączyć. Jedyna różnica, że kiedyś odbywało się to razem z tzw. IFL-em, czyli efektami boiskowymi, a teraz można te dźwięki rozdzielić. Nie wykluczam zresztą, iż przyjdzie kiedyś taki czas, że komentator w ogóle przestanie być potrzebny – twierdzi.Niektórzy kibice będą musieli dopiero przyzwyczaić się do nowej funkcji. Tak jak czołowi piłkarze Ekstraklasy. – Z ciekawości skorzystałbym z funkcji separacji dźwięku, tak na próbę. Sam nie wiem, jakie miałbym wrażenia, ale brzmi ciekawie. W gruncie rzeczy w kwestii oglądania meczów w telewizji jestem tradycjonalistą i najbardziej lubię, gdy wszystko jest tak jak się kiedyś nauczyłem. Czyli, kiedy jest obraz i komentarz do niego. Ale jestem też otwarty na nowinki technologiczne – mówi lider Śląska Wrocław, Sebastian Mila.

– Jakoś na razie nie potrafię sobie wyobrazić oglądania w telewizji spotkania bez głosu komentatora. Nawet jeśli w sprawozdaniu pojawiają się czasami jakieś głupoty, to jest okazja, aby się trochę pośmiać. Z drugiej strony separacja dźwięku może być świetną funkcją do wykorzystania, gdy będę oglądał mecze ze znajomymi przy grillu – przyznaje Jakub Rzeźniczak z Legii Warszawa.

Komentarz sportowy dostarcza czasami dobrej rozrywki, ale często jest po prostu męczący. – Gdy słucham kolegów z niektórych stacji, jestem zdziwiony liczbą słów wypowiadanych przez komentatora. Praktycznie rzecz biorąc, widz nie ma chwili na wytchnienie oraz na własny odbiór wydarzeń. Ze wszystkich stron jest tak zasypywany informacjami. Nie wiem tylko, czy akurat właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Bo przecież ja doskonalę widzę, że dany zawodnik ma dwóch rywali obok siebie, że jest na szesnastym metrze, że ma do wyboru to i to… Takie informacje są potrzebne w radiu, ale czy w telewizji? – zastanawia się Szpakowski.No dobrze, kiedy już zdecydujemy się na oglądanie meczu bez komentarza, jaki telewizor wybrać? Redakcja polskiej edycji największego magazynu piłkarskiego na świecie, FourFourTwo poleca markę Toshiba jako najbardziej przyjazną kibicom piłkarskim. Telewizory Toshiba tegorocznej serii L74 nie tylko oferują funkcję separacji dźwięku i jeszcze lepszą płynność obrazu dzięki współczynnikowi AMR+ 1500, ale w usłudze Smart TV zawierają trzy nowe aplikacje dedykowane fanom futbolu. Zawarte w nich treści stanowią świetne zastępstwo dla informacji od komentatora.

Sport.pl Futbol to aplikacja  zapewniająca stały dostęp do materiałów wideo dotyczących rozgrywek drużyn klubowych i reprezentacji narodowych. Ekstraklasa.net to  obszerne informacje na temat Mistrzostw Świata, Ekstraklasy, Ligii Mistrzów i najważniejszych lig europejskich w postaci newsów, galerii, wyników i tekstowych relacji na żywo. Futbol Video  to z kolei najbardziej pożądane materiały wideo z nadchodzących mistrzostw.  Informacje o rozgrywkach, możliwość poznania bliżej drużyn, kulisów budowy stadionów i przygotowań do mundialu.

Więcej informacji na temat aplikacji oferowanych w usłudze Smart TV można znaleźć pod adresem http://www.toshiba.pl/innovation/generic/smarttv/.

Artykuł pochodzi z polskiej edycji największego na świecie magazynu piłkarskiego, FourFourTwo

OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 2 komentarze

juventino64 | 10.06.2014 13:25

Taka opcja powinna byc zapewniana przez realizatrora spotkania. Na zachodzie standardem sa juz rozne wersje komentarzy sprzyjajace konkretnym druzynom. U nas "telewizja nowej generacji" nie potrafi nawet zapewnic opcji bez komentarza.

Joker | 10.06.2014 17:48

Chętnie bym wyłączył tych "fachowców" z TVP, bo słucha mi sie ich wyjątkowo ciężko... Co prawda ostatnio tylko podczas meczów naszej reprezentacji miałem wątpliwą okazje ich słyszeć, ale pamiętam co się działo na Euro 2012 czy mundialu w RPA... Większość komentatorów jest tak monotonna i słaba pod względem merytorycznym, że to aż dziwne że takich ludzi zatrudnia się w TV na takich stanowiskach... Niektórzy narzekaja na ekspertów nc+, tylko że oni na ogół maja coś ciekawego do powiedzenia, coś na co ja akurat nie zwróciłem uwagi, i przekazują swoją wiedze w niebanalny sposób, przy okazji sobie troche pożartują, posmieją i o to chodzi (te studia LM z tego sezonu dla mnie były wzorem jak powinno wyglądać przed i pomeczowe studio - to tak odchodząc od tematu samego komentarza podczas meczu)... A nie o powtarzanie wyuczonych formułek (Szpaku jest w tym mistrzem) czy przytaczaniu wkółko kto ile ma meczów w reprezenacji, albo strzelonych goli i jakie wyniki dana reprezentacja osiagała w elminacjach, albo ile goli dany zawodnik strzelił w ostatnim sezonie ligowym! Przecież to wszystko każdy nawet średnio rozgarniety kibic może sobie sprawdzić w internecie czy w jakimś skarbie kibica! I wkurza mnie jeszcze to podniecanie się i nakręcanie tematu Messi czy Ronaldo? No zenada, jakby innych piłkarzy nie było tylko boski Ronaldo i boski Messi, to akurat Iwański uwielbia robić... Jak jest mecz z udziałem jednego z tych zawodników to mniej wiecej pół godziny przegada tylko o nich... Jeden Laskowski tam ratuje poziom, i chyba Mielcarskeigo dali na eksperta, nie jest to akurat mój ulubiony ekspert nc + (według mnie on się lepiej zna na piłce naszej - ligowej niż zagranicznej), ale lepszy on niż Trzeciak czy inny Gmoch, albo Ulatowski...mundial.goal.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy