El. MŚ: cały świat gra o przepustki

FC Nantes
Na zdjęciu: FC Nantes

Kiedy cała Europa skupiona jest na walce o bilety do francuskiego Euro, w innych częściach świata trwa już batalia o miejsca na mundialu, który zostanie rozegrany w 2018 roku w Rosji. Dziś w nocy ruszyły eliminacje w Ameryce Południowej i już pierwszego dnia punkty stracili najwięksi faworyci – w hitowym starciu, zwycięzca Copa America, Chile pokonało Brazylię 2:0, a Argentyna dość niespodziewanie przegrała z Ekwadorem.

Rozpoczęcie eliminacji w jednej z najciekawszych stref jest świetną okazją, aby przedstawić system rozgrywek w strefach, które rozpoczęły już walkę o miejsca na rosyjskim czempionacie. Poniżej przedstawiamy więc aktualną sytuację w strefach CONMEBOL, CONCACAF, AFC, CAF i OFC.

AMERYKA POŁUDNIOWA: 1. kolejka

System rozgrywek: Dziesięć reprezentacji gra systemem każdy z każdym i po 18 kolejkach cztery najlepsze zespoły mogą cieszyć się z miejsca na Mistrzostwach Świata, a drużyna z piątego miejsca kwalifikuje się do interkontynentalnych baraży, w której zmierzy się z drużyną z Oceanii.

Walka o punkty rozpoczęła się w Boliwii, gdzie podopieczni trenera Baldivieso mierzyli się z Urugwajem. Spotkanie świetnie ułożyło się dla Urusów, którzy już w dziesiątej minucie objęli prowadzenie – po dośrodkowaniu z prawej flanki strzał głową Hernandeza sparował Vaca, ale ze skuteczną dobitką pospieszył Caceres. Wynik meczu ustalił w 69. minucie Godin, który wykorzystał dośrodkowanie Sancheza z rzutu wolnego. Boliwijczycy kończyli mecz w “10” po czerwonej kartce dla Torrico.

Pół godziny później rozpoczęło się spotkanie w Barranquilli, gdzie Kolumbia mierzyła się z Peru. Gospodarze na prowadzenie wyszli dziewięć minut przed przerwą, kiedy to po dośrodkowaniu Cuadrado z rzutu wolnego i strąceniu piłki głową przez Zapatę, do siatki skierował ją Gutierrez. Los Cafeteros drugiego gola dołożyli w ostatniej akcji meczu, po tym jak szybką kontrę wyprowadzoną przez Cuadrado wykończył Cardona.

Długo na bramkę musieli czekać kibice zgromadzeni na Estadio Cachamay, gdzie Wenezuela gościła Paragwaj. Decydującego gola dla przyjezdnych zdobył w 84. minucie Derlis Gonzalez, który wykorzystał fatalny błąd Vizcarrondo i posłał futbolówkę do siatki obok zdezorientowanego Barojy.

W zdecydowanie najciekawszym spotkaniu pierwszej kolejki eliminacji w strefie CONMEBOL, Chile pokonało przed własną publicznością Brazylię. Wszystko, co najważniejsze w tym spotkaniu, wydarzyło się w ostatnich 20 minutach gry. W 72. minucie po dośrodkowaniu Matiasa Fernandeza z rzutu wolnego, najsprytniejszy na bliższym słupku okazał się Vargas, który wyprowadził La Roja na prowadzenie. Trzy punkty przypieczętował Alexis Sanchez, który po dwójkowej akcji z Arturo Vidalem, na raty ulokował piłkę w siatce.

Największą niespodziankę ubiegłej nocy sprawili Ekwadorczycy, którzy w ostatnim spotkaniu pierwszej serii pokonali na wyjeździe Argentyńczyków. Podopieczni trenera Quinterosa zaszokowali publiczność w Buenos Aires w przeciągu dwóch minut – najpierw w 81. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego z najbliższej odległości do siatki trafił Erazo, a 86 sekund później po błyskawicznej kontrze i podaniu Valencii, na 2:0 podwyższył Caicedo.

0:2 Caicedo 82′

Następne mecze: Druga kolejka zostanie rozegrana w nocy z 13 na 14 października. Najciekawiej zapowiada się spotkanie w Montevideo, gdzie Urugwaj zmierzy się z Kolumbią.

23:00 Ekwador – Boliwia
00:00 Urugwaj – Kolumbia
02:00 Paragwaj – Argentyna
03:00 Brazylia – Wenezuela
04:15 Peru – Chile

AMERYKA PÓŁNOCNA I ŚRODKOWA: Runda czwarta – pierwsza faza grupowa

System rozgrywek: Trzy pierwsze rundy rozgrywano systemem pucharowym, włączając po kolei coraz to lepsze (według rankingu zespoły). W pierwszej rundzie z eliminacjami pożegnało się siedem zespołów (takie jak m.in. Bahamy czy Kajmany), na drugim etapie swoją przygodę zakończyło kolejnych dziesięć ekip (np. Gujana, Surinam czy Kuba). W trzecie fazie eliminacji 12 drużyn rozlosowano w sześć par, których zwycięzcy awansowali do pierwszej fazy grupowej (Salwador, Kanada, Haiti, Jamajka, Wyspy św. Vincenta i Grenadyny oraz Gwatemala). W pierwszej fazie grupowej 12 zespołów podzielono na trzy grupy, z których dwa najlepsze zespoły awansują do ostatniej fazy eliminacji, gdzie z sześciu drużyn, zostanie wyłonionych trzech finalistów MŚ i jedna drużyna, która będzie walczyć w barażach.

Następne mecze: Pierwsze spotkania fazy grupowej zaplanowano na noc z 13 na 14 listopada:
Grupa A: Meksyk – Salwador; Kanada – Honduras
Grupa B: Jamajka – Panama; Kostaryka – Haiti
Grupa C: Gwatemala – Trynidad i Tobago; USA – Wyspy św. Vincenta i Grenadyny

AZJA: Runda druga – pierwsza faza grupowa

System rozgrywek: Eliminacje rozpoczęto w marcu, kiedy to w pierwszej rundzie rozgrywanej systemem mecz i rewanż, z 12 najniżej rozstawionych zespołów rozlosowano sześć par, z których zwycięzcy awansowali do fazy grupowej (z rozgrywkami na tym etapie pożegnały się m.in. Mongolia i Pakistan). Następnie 40 zespołów rozlosowano do ośmiu grup – osiem drużyn z pierwszych miejsc oraz cztery najlepsze z drugich, awansują do kolejnej rundy. W trzeciej fazie eliminacji 12 drużyn zostanie rozlosowanych do dwóch grup po sześć reprezentacji. Teamy, które zajmą pierwsze i drugie miejsca dostaną przepustki na mundial w Rosji, natomiast ekipy z trzecich miejsc zagrają między sobą w kontynentalnym barażu, którego stawką będzie miejsce… w barażu interkontynentalnym (przeciwko ekipie z CONCACAF). FIFA zadecydowała o wykluczeniu Indonezji, ze względu na ingerencję władz kraju w działanie związku piłkarskiego. Aktualnie rozegrano cztery kolejki w fazie grupowej, poniżej przedstawiamy wczorajsze rezultaty i najbliższe mecze.

Grupa A: Arabia Saudyjska – ZEA 2:1; Timor Wschodni – Palestyna 1:1.
13.10: Timor Wschodni – Malezja; Palestyna – Arabia Saudyjska (przełożony)

Grupa B: Jordania – Australia 2:0; Kirgistan – Tadżykistan 2:2.
13.10: Jordania – Tadżykistan; Kirgistan – Bangladesz

Grupa C: Bhutan – Malediwy 3:4; Katar – Chiny 1:0.
13.10: Katar – Malediwy; Bhutan – Hong Kong

Grupa D: Oman – Iran 1:1; Turkmenistan – Indie 2:0.
13.10: Oman – Indie; Turkmenistan – Guam

Grupa E: Syria – Japonia 0:3; Singapur – Afganistan 1:0.
13.10: Syria – Afganistan; Singapur – Kambodża

Grupa F: Wietnam – Irak 1:1.
13.10: Wietnam – Tajlandia

Grupa G: Kuwejt – Korea Południowa 0:1; Mjanmar – Liban 0:2.
13.10: Kuwejt – Liban; Mjanmar – Laos

Grupa H: Korea Północna – Filipiny 0:0; Bahrajn – Uzbekistan 0:4.
13.10: Korea Północna – Jemen; Bahrajn – Filipiny.

AFRYKA: Pierwsza runda

System rozgrywek: W pierwszej rundzie rozgrywanej systemem mecz i rewanż, 26 najniżej rozstawionych zespołów rozlosowano w 13 par. Zwycięzcy awansują do drugiej rundy, gdzie wraz z 27 pozostałymi drużynami stworzą 20 par (mecz i rewanż). Wygrani z drugiej rundy zagrają w decydującej fazie grupowej, w której 20 reprezentacji zostanie podzielonych na pięć grup po cztery ekipy – zespoły, które zajmą pierwsze miejsce w swojej grupie, pojadą na Mundial. W marcu 2015 roku FIFA podjęła decyzję o wykluczeniu reprezentacji Zimbabwe ze względu na nieuregulowane finanse względem byłego trenera, Jose Claudineia Georginiego.

W dniach od 7 do 10 października rozgrywane są pierwsze mecze pierwszej rundy, natomiast w dniach 11-13 października miejsce będą miały rewanże. Warto wspomnieć o debiutującym w eliminacjach do Mistrzostw Świata Sudanie Południowym, który w historycznym spotkaniu zremisował z Mauretanią 1:1 (mecz rozgrywano przez dwa dni, ponieważ w pierwotnym terminie po dziesięciu minutach i gwałtownej ulewie przerwano spotkanie). Poniżej prezentujemy wyniki z poprzednich dni oraz plan spotkań dzisiejszych i jutrzejszych:

OCEANIA: Runda druga – pierwsza faza grupowa

System rozgrywek: W pierwszej rundzie cztery najniżej rozstawione zespoły zagrały w turnieju (każdy z każdym), którego zwycięzca (Samoa) awansował do drugiej rundy. W tej fazie rozgrywek osiem drużyn zostało podzielonych na dwie grupy (po cztery), z których po trzy drużyny zagrają dalej. W trzeciej części eliminacji sześć zespołów zagra w dwóch grupach (po trzy), a zwycięzcy tych grup zagrają w kontynentalnym barażu (mecz i rewanż) – najlepsza drużyna eliminacji w strefie Oceanii zagra z piątą ekipą ze strefy CONMEBOL. Najbliższe mecze zaplanowano na maj 2016 roku.