CONCACAF Gold Cup: Kontrowersje w półfinale. Meksyk eliminuje Haiti

Concacaf Gold Cup 2019
Na zdjęciu: Concacaf Gold Cup 2019

Reprezentanci Haiti napsuli sporo krwi Meksykanom w półfinałowym meczu Złotego Pucharu CONCACAF – faworyci potrzebowali bowiem dogrywki, by ograć niespodziewanych półfinalistów 1:0. Co więcej, bramka dla El Tri padła po wątpliwym rzucie karnym. Decydującą bramkę zdobył Raul Jimenez.

Pierwsza połowa starcia na State Farm Stadium w Glendale nie należała do najciekawszych – oczekiwaną przewagę mieli reprezentanci El Tri, ale nie przekładało się to na sytuacje pod bramką Placide’a. W dziesiątej minucie, w bramkę z 14 metrów nie trafił Alvarado, a dziesięć minut przed przerwą, bramkarz Haiti wybronił strzał głową Raula Jimeneza.

Po przerwie obraz gry nie uległ znacząco zmianie – dziesięć minut po przerwie, uderzenie Salcedo z ostrego kąta poszybowało nad bramką, natomiast po kolejnych dziesięciu minutach, Placide przeniósł nad poprzeczkę groźne uderzenie Guardado, który przymierzył bezpośrednio z rzutu wolnego z 20 metrów. Po 90 minutach było jednak wciąż 0:0 i arbiter zarządził dogrywkę.

W 93. minucie, Meksykanie objęli prowadzenie w dość kontrowersyjnych okolicznościach – sędzia dopatrzył się faulu Bazile’a na Raulu Jimenezie, po czym napastnik Wolverhampton wykorzystał jedenastkę. Jimenez był bliski podwyższenia prowadzenia w 109. minucie, ale po strzale zza pola karnego, piłka spadła na górną siatkę.

Sporo działo się w ostatnich dziesięciu minutach dogrywki – w 115. minucie, okazję na bramkę na 2:0 miał Pizarro, którego uderzenie z ostrego kąta wybronił jednak Placide. W końcówce, Haitańczycy byli o włos od wyrównania – poprzeczkę strzałem zza pola karnego ostemplował bowiem Cantave.

W doliczonym czasie gry, awans Meksykanów powinien przypieczętować Montes, który nie trafił do pustej bramki z pięciu metrów. Wynik nie uległ już zmianie i to Meksykanie zameldowali się w finale. W nocy ze środy na czwartek czeka nas drugi półfinał – Stany Zjednoczone podejmą Jamajkę.

Haiti – Meksyk pd. 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

0:1 Jimenez (k.) 93′

Alceus – Moreno, L. Rodriguez

Haiti: Placide – Christian, Geffrard, Jean-Baptiste, Carlens – Sabat (99′ Herivaux), Alceus – Nazon (69′ Etienne), Bazile, Guerrier (100′ Cantave) – Pierrot (83′ Desire)

Meksyk: Ochoa – Gallardo, Moreno, Saicedo, L. Rodriguez – dos Santos (105′ Montes), Alvarez (91′ Reyes), Guardado (68′ C. G. Rodriguez) – Pizarro, Jimenez, Alvarado (68′ Antuna)